Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formatowanie komputera-co ile?
Powiedzieć Ci szczerze? Swój komputer stacjonarny mam od 6 lat, a laptopa od 3. Nigdy nie robiłam format, wystarczy jedynie kilka programów i zdrowy rozsądek. Wink nie ma czegoś takiego jak "format comiesięczny".

Poza tym - to, że masz nieporządek na pulpicie nie skazuje Cię na format. Pousuwaj niepotrzebne rzeczy z pulpitu, zrób porządek, przeczyść komputer CCleanerem, którego masz, do tego pobierz inny program, np. TuneUp.
Reply
Na kompie.
Kathe:
Czyli ja odpadam.Pobierałem dużo piratów,nie mam antywirusa,mam pełno śmieci na dyskach.Jak będę miał "odświeżony" komputer to wtedy zacznę o niego dbać.

up:Ale cc nie da się sformatować dysku C.
Reply
No cóż... pytanie - czy CHCESZ formatować? Albo inaczej - czy chce Ci się stawiać system od nowa etc?
Reply
Też mówiłem że jak będę miał "odświeżony" PC to zacznę bardziej o niego dbać. Tak się nie da. Big Grin
Format robi się wtedy gdy czujesz że twój komputer tego potrzebuje, np. zamula albo wyskakują jakieś błędy.
Reply
Formatu komputera w ogóle nie trzeba robić, jeśli umie się dbać o dysk. Wystarczy defragmentacja co kilka tygodni oraz wyłączenie niepotrzebnych programów z Autostartu.

Generalnie ludzie formatują komputery kiedy zaczynają wolno chodzić, nie zastanawiając się nad przyczyną. Największym spowalniaczem jest fragmentacja dysku twardego, czyli pliki porozrzucane po całej jego powierzchni.

Dla przykładu, chcemy otworzyć jakiś dokument (albo załadować level w grze). Niestety plik jest pofragmentowany - czyli głowica dysku jedzie do jednego miejsca, odczytuje pierwszy kawałek pliku, jedzie do następnego miejsca, odczytuje kolejny kawałek, potem do kolejnego miejsca i doczytuje resztę i dopiero wtedy otwiera plik.
Przez to zjawisko np. bardzo wolno włącza się Windows, przeglądarka, itd.

Format niby to naprawia, ale przecież to jest jedynie kasowanie całego dysku i nagrywanie zawartości od nowa. A po co kasować, skoro można po prostu "posklejać" kawałki plików w jednym miejscu, żeby mogły być odczytane od razu?

Defragmentację można przeprowadzić programem Defraggler: http://www.piriform.com/defraggler - najpierw klikasz pierwszy dysk i wybierasz Analizuj. Jeśli stopień fragmentacji jest wyższy niż kilkanaście procent, klikasz Defragmentuj (opcji Szybka Defragmentacja nie wybieramy).

I tym sposobem Windows zamiast uruchamiać się 3 minuty uruchamia się w nieco ponad minutę. Jeśli oczywiście wyłączysz niepotrzebne programy które uruchamiają się razem z systemem - można to robić programem CCleaner http://www.piriform.com/ccleaner/ (zakładka Narzędzia > Autostart)

Efekt jest taki sam jak format i świeża instalacja - z tym, że nie trzeba od nowa instalować systemu, przenosić plików ani instalować programów (Defragmentacja NIE usuwa żadnych plików!)
Reply
Co masz na myśli mówiąc "stawiać system od nowa"?Jak zrestartuje dysk C i D to windowsa też będę musiał od nowa instalować?Jeśli tak to format raczej odpada,bo nie mam płytki od windowsa ;c.Jest sposób na to żeby uzyskać takie same efekty jak po formatowaniu nie robiąc formata?

Arusriot:
To już najwyższa pora,bo większość programów,gier nie chce mi odpalać.
Reply
Defragmentacja+CCleaner = czysty komputer? Dobry żart Big Grin
Reply
Tyle,że ja chcę żeby wszystko z komputera mi znikło,ale żebym nie musiał windowsa od początku instalować,bo płytki nie mam.
Reply
W ogóle się nie formatuje, jeśli nie ma potrzeby. To nie jest niezbędne, nie wiem skąd pomysł, żeby robić to regularnie.
Reply
Ehhh,ja muszę zrobić formata,bo połowa programów mi nie chce odpalić..
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)